FAQ

Home/FAQ
FAQ 2017-11-07T10:59:17+01:00

W karcie katalogowej zasilaczy znajduje się wiersz:
„Wyjście / ZAKRES NAPIĘCIA WYJŚCIOWEGO, W KTÓRYM PRĄD WYJŚCIOWY MA STAŁĄ WARTOŚĆ”
np. dla zasilacza 15W/350 mA, określony jako maksymalny i wynosi od 8V do 44V.
Oznacza to, że podłączone lampy/diody o wartości łącznej napięcia pomiędzy 8V i 44V będą z nim funkcjonowały prawidłowo.
Ile minimalnie diod można podłączyć do takiego zasilacza zależy od wartości napięcia podłączanych diod .
Ponieważ w przypadku zasilaczy prądowych diody podłącza się szeregowo – ich napięcie łączne jest sumą napięć poszczególnych diod.
Tak więc w przypadku w/w zasilacza wymaga on podłączenia minimum:
1 diody 8V
2 diod 4V
3 diod 3V
4 diod 2V

Co się stanie jeśli podłączona wartość napięcia będzie niższa od wymaganego napięcia minimalnego?
Dioda będzie słabiej świeciła lub migała.
W żadnym wypadku nie spowoduje to jednak uszkodzenia zasilacza, ze względu na wbudowane w niego zabezpieczenia.

Do bezpiecznego zasilania dedykujemy nasze polskie produkty marki GOVENA, takie jak transformatory elektroniczne jak i zasilacze.

Możliwości montażu:

Można pod warunkiem, że w danych technicznych źródła LED zawarta jest informacja o możliwości zasilania transformatorem elektronicznym napięciem AC.

Zalecane obciążenie:

Rodzaj transformatora YT marki Govena Maksymalne obciążenie na jeden

transformator elektroniczny AC

Zastosowanie lamp/opraw LED AC/DC (UWAGA!)

YT50/YT60 20 W

(np. lampy LED MR16/12V/GU5.3/7,0W – ilość x3)

YT70 30 W

(np. lampy LED MR16/12V/GU5.3/7,0W – ilość x4)

YT105 40 W

(np. lampy LED MR16/12V/GU5.3/7,0W – ilość x5)

YT150 70 W

(np. lampy LED MR16/12V/GU5.3/7,0W – ilość x10)

YT210 100 W

(np. lampy LED MR16/12V/GU5.3/7,0W – ilość x14)

YT250 120 W

(np. lampy LED MR16/12V/GU5.3/7,0W – ilość x17)

Informację dotyczącą możliwości zasilania źródeł LED bezpośrednio z transformatora powinien zadeklarować producent tych źródeł, w przeciwnym wypadku konieczne jest stosowanie konwertera KYT50 lub zastosować transformator elektroniczny TE.

Układ umożliwiający podłączenie do transformatora elektronicznego bez ryzyka uszkodzenia, źródeł LED, przede wszystkim pasków LED, zasilanych napięciem 12VDC. Jednocześnie taki układ (transformator elektroniczny + konwerter) umożliwia ściemnianie ściemnialnych źródeł LED i pasków LED.

Nie ma takiego urządzenia w terminologii instalacyjnej. Jest to nazwa potoczna – zwyczajowa transformatora elektronicznego do LED marki GOVENA z wbudowanym konwerterem AC/DC dostępnego w trzech wersjach:

– TE-DIMM-LED-40W-12V-IP64,

– TE-DIMM-LED-60W-12V-IP40,

– TE-DIMM-LED-80W-24V-IP40.

Układ ten służy do zasilania i ściemniania 12 voltowych ściemnianych źródeł LED i Pasków LED przy użyciu zewnętrznego tradycyjnego ściemniacza.

Aby źródła LED można było ściemniać muszą one być odpowiednio zaprojektowane. Producent musi podać w danych katalogowych i na opakowaniu informację o możliwości ściemniania źródła LED.

Jeżeli są to lampy zastępcze dla halogenów (TZW. RETROFITY) lub tradycyjnych żarówek to muszą to być źródła LED ściemnialne.

Jeżeli natomiast chcemy ściemniać Paski LED musimy zastosować odpowiednie zasilacze lub transformatory elektroniczne do LED (zasilatory).

Do ściemniania źródeł LED najlepiej używać ściemniaczy RLC aczkolwiek często jest tak że producenci źródeł LED deklarują zastosowanie konkretnych dedykowanych ściemniaczy do ściemniania źródeł LED.

Posiadamy w naszej ofercie specjalne ściemniacze do ściemnialnych źródeł LED 230V, są to ściemniacze potencjometryczne (przyciskowo-obrotowe) PRO-250-LED oraz bardziej zaawansowana wersja PRO-250-LT-LED z dodatkowym przyciskiem (microswitch) pozwalającym na wybór jednego z dwóch trybów pracy ściemniacza oraz zmianę fabrycznie ustawionej nastawy minimum i maksimum.

Ściemniacze PRO-250-LED i PRO-250-LT-LED fabrycznie ustawiono do współpracy z najczęściej używanymi ściemnialnymi źródłami światła LED 230V. W przypadku niezadowalającego efektu końcowego, dzięki zastosowaniu przycisku MICROSWITCH, w wersji PRO-250-LT-LED, istnieje możliwość dostosowania ściemniacza do 99% istniejących na rynku ściemnialnych źródeł światła LED.

Wszystkie ściemniacze tranzystorowe (PROI, PROT, PROPI, PROLED) działają poprawnie z zastosowaniem transformatora + konwertera lub zasilatora (transformatora do LED) przy zasilaniu 12VDC pasków LED oraz 12VDC modułów LED (nie posiadających elektronicznej stabilizacji).

Tylko i wyłącznie jeżeli przed transformatorem zastosowany jest ściemniacz tranzystorowy (PROI, PROT, PROPI, PROLED) i producent źródła deklaruje do zasilania źródła możliwość użycia transformatora elektronicznego.

Dedykowanych łączników w ofercie nie ma, ale może zostać do tego użyty łącznik podwójny typu METZ2E2…, lub METZ2ET2

Sterowanie silnika rolet powinno być zrealizowane na podstawie poniższego schematu oraz uwag montażowych.

Uwaga:

  1. Silnik musi mieć prawidłowo ustawione wyłączniki krańcowe.
  2. Włączenie obu wyłączników (sekcji) powoduje brak działania silnika.

a) Wszystkie łączniki Linii Metal są łącznikami uniwersalnymi, które można wykorzystywać w instalacjach schodowych oraz w obwodach zwykłych jednoobwodowych .

Instalacja wyłącznika dla pojedynczego źródła światła.

 

 

b) Dodatkowo instalację schodową także można wykonać na bazie jednego ściemniacza METPROP… i METPROM… i jednego łącznika, dzięki takiej konfiguracji uzyskujemy dodatkowo funkcję ściemniania oświetlenia schodowego.

Instalacja schodowa ze ściemniaczem. Ściemniacz można zastąpić drugim wyłącznikiem i uzyskujemy tradycyjną instalację.

 

c) Także instalację schodową można zbudować na bazie ściemniacza METPROT… lub METPROI…. i modułu sterującego METPROS.

Posiadamy dedykowane rozwiązanie do instalacji krzyżowej w Linii Metal jest to Włącznik Krzyżowy Klawiszowy METZ2E1K… lub Włącznik Krzyżowy Dźwigniowy METZ2ET1K…. Przy zastosowaniu wspomnianych łączników krzyżowych oraz łączników uniwersalnych Linii Metal będących jednocześnie łącznikami schodowymi można tworzyć rozbudowane instalacje schodowo-krzyżowe, przykłady podano poniżej…

Układem zastępczym dla układu krzyżowego jest rozwiązanie GOVENA oparte o jeden ściemniacz METPROT… lub METPROI…. i nie ograniczoną liczbę modułów sterujących METPROS pozwalające wykorzystać do wykonania takiej instalacji trzy przewody w istniejącej instalacji krzyżowej.

 

Osprzętu Linii Metal nie można montować w systemie ramkowym, za wyjątkiem podwójnego gniazda METG1P.2… które posiada ramkę podwójną i rozstaw puszek tak jak w systemie ramkowym. Do montażu LM w systemie moduł obok modułu należy wykonać szerszy rozstaw puszek, a mianowicie 85mm.

Gotowe zestawy Linii Metal wymagają standardowego rozstawu puszek, w którym ich osie oddalone są od siebie o 71 mm (patrz rys. poniżej*) W przypadku tworzenia zestawów z pojedynczych wyrobów, osie puszek muszą być oddalone od siebie o 85mm (patrz rys. poniżej**). W takim przypadku zaleca się użycie króćca dystansowego (pn. firmy SIMET lub ELSO) w celu ułatwienia osadzenie puszek w ścianie.